Szülőknek

 

Információk segítő szervezetekről

Az alábbi adattárból bővebb információhoz juthatnak Debrecen városában a szenvedélybeteg-ellátás területén működő szervezetekről.

Szakmai Információs Adattár 2024

Szakmai Információs Adattár 2023

Szakmai Információs Adattár 2021

Szakmai Információs Adattár 2020

 

Anthony T. DeBenedet, Lawrence J. Cohen: Kapcsolj ki mindent és
játssz!
Mozgásos, hancúrozós, birkózós játékok 2–12 éves korú gyerekekkel

/Kulcslyuk Kiadó Kft, 2023/

Ha segíteni szeretne gyermekének abban, hogy a lehető legtermészetesebb módon fejlessze fizikai és szellemi képességeit, erősítse meg önbizalmát, birkózzon meg szorongásával és agressziójával, miközben ráadásul pompásan szórakoznak – akkor ez a könyv Önnek, Önöknek szól.
A játékterápia szakértőjeként ismert világhírű gyermekpszichológus és orvos szerzőtársa a hancúrozás kissé feledésbe merült művészetébe vezet be, melyet az elmúlt években háttérbe szorítottak képernyők és a sérülésektől való eltúlzott szorongás.
Ma a gyerekek többsége jócskán átlépi a képernyőhasználat egészséges határait, ami fejlődési és hangulatzavarokhoz, alvásproblémákhoz, gyengébb iskolai teljesítményhez vezethet. Mindezekhez társul a mozgáshiány, holott a kutatások szerint a mozgás nemcsak az egészséges testi fejlődéshez nélkülözhetetlen, de az agyi idegpályák kiépüléséhez is. Intenzív – durva és finom – mozgások nélkül nincs megfelelő beszédfejlődés sem, ahogy az elégséges önbizalomhoz is bizonyos fizikai rátermettség szükséges.

https://nyitottakademia.hu/webshop/konyv/valogatott-irasok_kapcsolj-ki-mindent-es-jatssz-6011?fbclid=IwAR1qPxl7TC4EcJ-CpUKZ-U6zX4YSj_0c0oqJsjZMd0RrGHJqHJhjzCo0r_E

 

Szegleti Gabriella, Vibók Ildi: Ha tényleg tudni akarod…
A neurodiverzitás könyve gyerekeknek és felnőtteknek
/Kulcslyuk Kiadó Kft, 2023/

ADHD, autizmus spektrum zavar, diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, tik zavar… Szavak, melyeket gyakran frusztrált sóhajok és szemforgatások kísérnek, mert a külvilág sokszor csupán annyit lát, hogy az ilyen gyerekekkel MINDIG CSAK A BAJ VAN!
Izegnek-mozognak, nem tudnak nyugton maradni, vagy éppen bosszantóan akadékoskodnak, totojáznak, elkésnek, elrontják, elfelejtik, eltévesztik, összekeverik, és egészen egyszerűen nem boldogulnak vele… Hogy mivel? Hát a hétköznapi feladatokkal, amelyek nekik gyakran igazi kihívást jelentenek.
E könyv elsődleges célja, hogy a megértést segítse, mind az érintett gyerekek, mind neurotipikus társaik, a szülők és a pedagógusok körében – mert a megértéssel együtt jár a nagyobb empátia és türelem is, hogy a gyerekeknek kevesebbet kelljen szenvedniük különbözőségük miatt, s erősségeik kibontakozhassanak.
A kötet a kedves, szívmelengető meséken kívül számos olyan gyakorlati tanácsot és játékötletet is rejt, melyek igazi segítséget jelenthetnek a szülőknek és pedagógusoknak a mindennapokban.

https://nyitottakademia.hu/webshop/konyv/valogatott-irasok_ha-tenyleg-tudni-akarod-6115?fbclid=IwAR382c0X1af4qcVVedP5mDbpoKK257DR-zD9jgVbSUXHQBoXytqWtt6O7dw

 

Steigervald Krisztián: Generációk harca a figyelemért – Hogyan tanuljunk egymástól, egymásért?
/Partvonal Kiadó, 2023/

Steigervald Krisztián, a közgazdászként és coachként is egyaránt aktív szerző első könyve, a Generációk harca – Hogyan értsük meg egymást? idehaza elsőként vállalkozott a generációk közötti kommunikációs különbségek bemutatására. A 2020-ban megjelent – és azóta is a sikerlistákon szereplő – kötet várva várt folytatása ezúttal a figyelem és a figyelmetlenség fogalmát helyezi a fókuszba. Kinek mit jelent a figyelem? Milyen szokások, családi szabályok és hagyományok alapján döntjük el, mire figyeljünk és mire nem? Milyen mértékben rendezte át az életünket, hogyan tereli a figyelmünket a digitális tér? Miért van annyi figyelemzavaros gyerek és felnőtt a társadalmunkban? Egyáltalán képesek vagyunk még ebben a zajban figyelni egymásra? És önmagunkra?
A Generációk harca a figyelemért érzékeny témákat is érintő könyve személyes példák és kutatások alapján, kommunikációs, pszichológiai, mentálhigiénés, valamint pedagógiai szempontokat egyaránt figyelembe véve vizsgálja a generációk tartalomfogyasztását, értékrendjét és emberi kapcsolatait a szerzőtől már megszokott közvetlen, érthető stílusban – számos aha! élménnyel szolgálva az olvasónak.
Steigervald Krisztián 1999-ben szerezte meg közgazdász diplomáját. Huszonöt évnyi „vidéki” lét után költözött Budapestre, ahol nyolc évig egy nemzetközi piackutató cégnél dolgozott. Ez idő alatt kezdte meg pszichológiai tanulmányait. A generációk kutatásával több mint húsz éve foglalkozik, emellett rendszeresen tart szülői, pedagógusi és vezetői workshopokat, tréningeket. Előadásaival járja az országot, és igyekszik a kölcsönös megértés magját elhinteni a hallgatóság körében.
„Az elfogadás és a megértés könyve. Olvasás közben szülőként hasznos önismereti útra lépünk, ahol a könyv lapjairól egy baráti hangú coachtól rengeteg útbaigazító táblát kapunk: nem direktívát, hanem lehetőségeket, hogy megértsük a hozott és tanult családi mintáinkat, a generációk közötti különbségeket, és segítséget nyújt abban, hogy átkeretezhessük a szülőségünket (is).
Értékes és hiánypótló olvasmány, ajánlom minden családi könyvtárba. Jó érzés olvasni és hagyni, hogy hatással legyen ránk – mert jót és jól üzen.”
Tibenszky Moni Lisa,oktatási újságíró, a Felelős Szülők Iskolája alapítója, az Edisonplatform Gondolkodói Körének tagja

https://www.lira.hu/hu/konyv/ismeretterjeszto-1/tarsadalomtudomany/generaciok-harca-a-figyelemert-hogyan-tanuljunk-egymastol-egymasert?kampany=aw-visual&gclid=EAIaIQobChMIqdGr-LfwgQMV4D0GAB1Ukgp7EAQYASABEgJUJvD_BwE&fbclid=IwAR30Wl-Kv2e37Q1CKHk3x87hROtdSgHjqe18k3P3Sd3mHosoCkNcHL3rgxM#bovebb_ismerteto

 

Dr. Máté Gábor – Dr. Gordon Neufeld: A család ereje
/Open Books Kiadó, 2021/

Dr. Máté Gábor és a dr. Gordon Neufeld pszichiáter egyesült erővel elemzik korunk egyik legégetőbb problémáját, miszerint a kortársak egyre inkább átveszik a szülők szerepét gyermekeink életében. A gyerekek társaiktól tanulják meg, mi a jó és mi a rossz, milyenek legyenek, hogyan viselkedjenek, ez azonban aláássa a családokat, megmérgezi az iskola levegőjét, agresszivitással és korai szexualitással teli ifjúsághoz, a kamaszbandák, az iskolai erőszak, a kamaszkori öngyilkosságok számának emelkedéséhez vezet. Ne hagyjuk!
A bennünk szunnyadó természetes szülői ösztönöket felébresztve A család ereje segítségével arra koncentrálhatunk, hogy milyen szerepet kell betöltenünk a gyerekeink életében. Az a modern keletű rögeszme, hogy a szülői nevelés olyan készségek együttese, amelyekre akkor tehetünk szert, ha a szakértők tanácsait követjük, valójában az intuícióink és a gyermekkel való kapcsolatunk elvesztéséből fakad. A szülőség ugyanis nem más, mint kapcsolat. Ha a szülői szerepünk biztos lábakon áll, a természetes ösztöneink aktiválódnak, és ezek elirányítanak bennünket azzal kapcsolatban, hogy hogyan neveljük és oktassuk a gondoskodásunkra bízott gyermekeket. A titok nyitja, hogy tiszteletben kell tartanunk a gyermekeinkkel való kapcsolatot minden velük való érintkezésünkben.
A család ereje visszahelyezi jogaiba a szülőt, az elméleti háttér megismertetésén túl pedig gyakorlati tanácsokkal szolgál, hogy visszataláljunk ősi szerepünkbe. Segít, hogy gyermekeinknek irányt mutassunk, hogy megtapasztalhassák a család erejét.

Dr. Máté Gábor 1944-ben született Budapesten. Családjával 1957-ben vándorolt ki Kanadába. Több mint húsz évig családorvosként dolgozott, hét évig volt a Vancouveri Kórház orvosi koordinátora, jelenleg könyveket ír és előadásokat tart szerte a világon. Célkitűzése, hogy felhívja a figyelmet a betegségek tágabb összefüggéseire.

https://ujkonyvek.hu/A-csalad-ereje–9789635720132?fbclid=IwAR3l9h0n0_SL2dg8Vqf72L1cuv4DBSscBfJ_UOwXw_0BZ5BJO_bk2sKZ4Bs

 

Grezsa Ferenc, Surányi Zsuzsanna: Fiatalok szerhasználata, kiadvány szülőknek és pedagógusoknak
/Könyvpont Nyomda Kft., 2014/

Fiatalok szerhasznalata_web

 

Érdemes beszélni róla… Szülőknek a kábítószer-problémákról
/Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet, 2013/

NDI_könyv_2013-1